Tynk gipsowy jest bardzo często wybierany ze względu na to, że kosztuje niewiele i jest dość prosty w nakładaniu na ścianę. Chcesz samodzielnie nałożyć tynk gipsowy w swoim domu jednorodzinnym? Zatem, przyda się kilka cennych wskazówek w tym temacie!

Kiedy rozpocząć nakładanie tynku na ścianę?

Projekt Twojego domu został już zrealizowany? A więc, z nakładaniem tynku powinieneś poczekać przynajmniej 3 miesiące od zakończenia budowy – właśnie tyle czasu dom jednorodzinny osiada. Jeżeli przyspieszysz proces, tynk może zacząć… pękać. Czas na tynkowanie jest niemal zawsze dobry, o ile zapewnisz w pomieszczeniach odpowiednią wentylację. Kiedy Twój dom będzie już w stanie surowym zamkniętym i będzie miał wstawione okna, wówczas możesz nakładać w nim tynk.

Podczas nakładania gipsu tynkowego należy pamiętać o tym, że temperatura ścian oraz powietrza nie może być niższa od 5oC i nie wyższa od 25 oC. Z kolei wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70 % - a więc, zimą powinno działać już ogrzewanie, jakie zostało przewidziane w instalacji projektu domu. Równie ważna jest elektryczność, ponieważ do nakładania tynku należy zapewnić w domu dobre oświetlenie. Możesz oczywiście posłużyć się elektrycznymi nagrzewnicami, jednak ich strumień nie powinien być skierowany na tynkowaną ścianę – wówczas, podczas wysychania gipsu, może on zacząć pękać.

W jaki sposób przygotować ściany do tynkowania?

Istotne jest, żeby ściany były nośne, czyste oraz suche. To najważniejsze zasady, o których bardzo często zwyczajnie się… zapomina. Jeżeli nie spełnisz jednego z tych warunków, z całą pewnością tynk gipsowy nie będzie się zbyt dobrze trzymał podłoża – co gorsza, może zacząć pękać lub nawet… odpadać!

Zatem, upewnij się co do swoich ścian w domu – muszą być gotowe do nakładania na nie tynku. Jeżeli są mokre, koniecznie odetnij je od źródła wilgoci. Jeżeli są brudne, odpyl je i usuń tłuste plamy. Jeżeli wykazują słabą nośność, usuń zwietrzały tynk – musi on być słabszy od podłoża, nigdy nie na odwrót! Odpyl także większe dziury, a następnie je zagruntuj i wypełnij masą szpachlową. Wypełnij także spoiny między cegłami czy też pustakami – zostawiając tylko niewielkie wgłębienia, by poprawić przyczepność tynku.

Montaż listew narożnikowych i prowadzących

Jeżeli ściany bądź sufity są już dobrze przygotowane, należy zamontować listwy narożnikowe. Umieszcza się je w zewnętrznych narożach ścian, docinając na odpowiednią wysokość i mocując na klej – oczywiście, gipsowy. Dzięki nim łatwiej jest bowiem uzyskać kąt prosty w owych miejscach, a także wzmocnić naroża. Przed przycinaniem ich lepiej pamiętać o tym, żeby nie robić tego szlifierką kątową! Lepsze będą ręczne nożyce do blachy, które nie uszkodzą warstwy ochronnej cynku w listwie.

Listwy prowadzące będą potrzebne, jeśli płaszczyzny do nakładania tynku gipsowego są dość rozległe (np. dłuższe od 4 metrów). Dzięki nim uzyskasz bowiem równiejszą powierzchnię. Montuje się je podobnie, jak narożnikowe. Pamiętaj jedynie o tym, że podczas ich stosowania grubość tynku powinna być nieco większa!

Nakładanie tynku gipsowego – krok po kroku

Chcesz przygotować gips w wiadrze? A więc:

  1. Wlej do niego odmierzoną porcję wody – koniecznie czystej!
  2. Wiadro powinno być czyste, bez żadnych resztek gipsu.
  3. Wsyp tynk do wody i przestrzegaj stosunku wody do mieszanki suchej – muszą zostać zachowane dokładnie takie proporcje, jakie podane są na opakowaniu przed producenta.
  4. Zamieszaj całość wiertarką z mieszadłem bądź zrób to ręcznie. Pamiętaj, że masa musi mieć jednolitą konsystencję, bez grudek.
  5. Rozpocznij tynkowanie od sufitu, nabierając masę kielnią i nakładając na pacę. Rozprowadzaj ją pacą jednowarstwowo po podłożu, a później wyrównuj łatą H – jaką poprowadzisz pod kątem do płaszczyzny.
  6. Za pomocą pacy trapezowej wyrównuj niedoskonałości.
  7. Kontroluj, czy tynk jest równo nałożony – tutaj z pomocą nadejdzie poziomica, dzięki której będziesz mógł lepiej ocenić i skorygować nierówności. Pamiętaj, że grubość tynku na suficie nie powinna być większa od 1,5 cm – z kolei na ścianach nie może być go więcej, niż 2,5 cm.
  8. Po ok. półtora godziny tynk zacznie się wiązać. Wówczas, zroś go delikatnie wodą i szlamuj, wygładzając pacą gąbkową. Jeżeli zaczniesz to robić zbyt wcześnie, mogą pojawić się pęcherzyki na powierzchni gipsowego tynku! Posługuj się najlepiej narzędziami krótkimi zwłaszcza, gdy chcesz wyrównać bądź nałożyć tynk w ciężej dostępnych miejscach – takich, jak np. wnęki bądź naroża wewnętrzne. Doskonale posłuży Ci pasa stalowa zamiast łaty H lub jednometrowa, krótka łata trapezowa.
  9. Jeżeli zauważysz gdzież nadmiar zaprawy, usuń ją z wnęki aluminiowym strugiem.

Ile powinien schnąć tynk gipsowy?

Kiedy już skończysz tynkować pamiętaj, żeby zapewnić ścianom i sufitom tę samą temperaturę! Musisz również zapewnić tynkowi odpowiednie przewietrzanie, ale też nie dopuszczać do przeciągów. Nie pozwól też padać na tynk promieniom słonecznym.

Pamiętaj, że tynk powinien prawidłowo schnąć i zawiązać się od 7 do 14 dni – a już najlepiej od 7 do 10 dni na 1 cm położonego tynku gipsowego.