Kiedy pojawiają się dzieci, dom ożywa i wypełnia się radością. Pociechy są pełnoprawnymi mieszkańcami, którzy w domu powinni czuć się swobodnie. Pokój dziecięcy należy dostosować przede wszystkim do wieku – niemowlę, przedszkolak i nastolatek potrzebują zupełnie innych rozwiązań aranżacyjnych. Dziś podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.

Pokój dla córki lub syna w wieku 4-10 lat powinien pełnić kilka funkcji – być sypialnią, garderobą miejscem do nauki, zabawy oraz miejscem, gdzie nasze pociechy mogą zapraszać swoich rówieśników. Planując tego typu pomieszczenie warto podzielić je na strefy użytkowe. To pozwoli uporządkować przestrzeń oraz przedmioty należące do dziecka.

W strefie sypialnej powinny znaleźć się: łóżko, półka na ulubione książeczki i przytulanki oraz szafki na ubrania. Kupując meble dziecięce należy w szczególności zwrócić uwagę na ich rozmiar. Sześciolatkowi trudno będzie otworzyć szufladę wysokiej komody lub sięgnąć po kurteczkę wiszącą w „dorosłej” szafie, dlatego wymagając od malucha samodzielności powinniśmy mieć na uwadze dostosowanie mebli do jego wzrostu. O ile meble dziecięce powinny być odpowiedniej wielkości, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby łóżko miało standardowy wymiar.

Aby uporządkować nieco przestrzeń w pokoju dziecięcym warto podzielić go na strefy użytkowe.

Drugą strefą w pokoju dziecięcym jest strefa nauki. Tu kluczową rolę pełni odpowiednie oświetlenie. Biurko najlepiej umieścić pod oknem tak, aby wykorzystać do maksimum naturalne światło słoneczne. Aranżując stanowisko przeznaczone do odrabiania lekcji nie możemy zapomnieć także o miejscu na książki, zeszyty, liczydła, artykuły piśmiennicze czy ewentualny komputer. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco jasne i duże, jedną ze ścian lub jej część można pomalować farbą tablicową. Stanie się ona nie tylko pomocą naukową, ale także pobudzi kreatywność.

Część przeznaczona na zabawę jest tak samo ważna, jak pozostałe – zwłaszcza dla dziecka, dlatego o nią należy zadbać szczególnie. Dzieciom lubiącym bawić się na podłodze z pewnością przyda się dywan z krótkim włosiem, który zapewni maluchom ciepło. W strefie zabawy warto postawić także stolik i krzesełka dla waszych pociech oraz ich rówieśników, którzy wpadną z wizytą. W kąciku tym nie może zabraknąć także pudełek czy półek przeznaczonych na przechowywanie zabawek.

Jak duże powinny być pokoje dla dzieci? Optymalna wielkość to 11-18 m2. Ilość pomieszczeń w domu zależy głównie od tego, jak duża jest lub będzie nasza rodzina. Dla 5 domowników optymalnym rozwiązaniem będzie projekt domu Bartek. Trzy sypialnie, duży salon oraz poddasze do adaptacji z pewnością spełnią oczekiwania 5-osobowej rodziny.