Kształt i wymiary działki budowlanej mają wpływ nie tylko na wielkość ogrodu, ale też na projekt domu. Nie wszystkie projekty mogą być realizowane na działkach wąskich lub w kształcie kwadratu. Dlatego wybierając działkę budowlaną zastanówmy się najpierw, jaki chcemy zbudować dom: piętrowy czy parterowy? Jeśli parterowy, to czy chcemy mieć piwnicę i strych? Jak duży potrzebujemy garaż oraz ile pokoi ma się znaleźć w naszym domu.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 roku (Dz. U. nr 56, poz. 461) ustala dopuszczalne odległości usytuowania budynku wobec działki sąsiada. Ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może być postawiona nawet przy samej granicy działki budowlanej (pod warunkiem, że działka ma mniej niż 16 m szerokości). Natomiast w przypadku działki 16 m lub większej, trzeba zachować odległość od granic działki 4 m przy ścianie z oknami i drzwiami oraz 3 m przy ścianie bez okien i drzwi. Ważne jest również, aby dokonać dokładnych pomiarów działki, żeby mieć pewność, że działka nie ma nierówności. Zwężenie czy rozszerzenie działki może uniemożliwić realizację danego projektu.

Czasem drobna modyfikacja wystarczy, by projekt na regularny kształt działki pasował na wąską

Wąskie działki budowlane od kilku lat stały się popularne i istnieje obszerna baza projektów na taki właśnie typ działki. Niektóre biura architektoniczne mają przygotowane foldery z projektami, które są dostosowane do wąskich działek. Niewątpliwie projekt domu na małej parceli będzie oryginalny i nieszablonowy.

Standardowe rozwiązania mogą się nie sprawdzić w przypadku takiej działki. Dzięki ograniczeniom obszaru można uzyskać ciekawy i kreatywny projekt domu, który będzie przede wszystkim funkcjonalny. Przy wąskiej działce każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego projekt powinien być przemyślany i przeanalizowany. Dlatego też doradza się, by budować domu z piwnicą, w której będą pomieszczenia gospodarcze. Domy z poddaszem umożliwiają stworzenie dodatkowego pokoju lub komórki. Na wąskiej działce można też wybudować dom piętrowy, który sprawdzi się przy wieloosobowej rodzinie.

W tym projekcie na poddaszu znajdują się trzy sypialnie i łazienka z dostępem do strychu

Cena wąskiej parceli jest o wiele niższa niż cena parceli o regularnych kształtach. Warto o tym pamiętać przy podsumowywaniu kosztów i poszukiwaniu możliwości do zaoszczędzenia pieniędzy jednocześnie bez obniżenia jakości.