Image

Wiercenie studni głębinowych często okazuje się wyznacznikiem życia w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na wiosce. Chcesz wiedzieć, jak oszacować koszt kopania studni oraz o czym nie można zapomnieć podczas jej wiercenia? Zapoznaj się zatem z poniższym artykułem!

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa to studnia wiercona. Pogłębiać można ją nawet do 10 m w dół. Studnię głębinową drąży się za pomocą specjalnego urządzenia – wiertnicy. Użytkowana może być ona z kolei za pomocą dwóch rur:

  • osłonowej – dociera w okolice warstwy wodonośnej,
  • filtracyjnej – wnika w warstwę wodonośną.

Dokoła rury zazwyczaj tworzona jest obsybka ze żwiru, jaka usprawnia dopływ wody. Rurę osłonową zakańcza tzw. obejma nośna. Znajduje się w niej zawór odcinający wodę oraz przyłącze. Chciałbyś wywiercić studnię powyżej 8 metrów? Pamiętaj, że niemożliwe jest wówczas zasysanie wody. Właśnie wtedy trzeba zamontować specjalną pompę, która wyląduje na samym dole studni! O nich jednak pomówimy sobie nieco później.

Na jaką głębokość trzeba kopać studnię?

Nie można tego ustalić ot tak, "na oko". Ważne będzie zrobienie badań geologicznych, aby rozpoznać warunki hydrologiczne oraz budowę geologiczną obszaru, na jakim studnia będzie wywiercona. Badanie umożliwi również oszczędność pieniędzy! Bo może się okazać, że w miejscu odwiertu nie ma odpowiedniej warstwy wodonośnej. Dzięki takim badaniom zyskasz też oczywiście wszelakie dane, potrzebne do wydrążenia studni. Dowiesz się także wówczas o wymiarach, jeżeli chodzi o:

  • średnicę rury,
  • długość filtra,
  • głębokość jego umiejscowienia.

Czego nie można pominąć przy odwiertach studni?

Głównie wodonośnej warstwy, która stanowi podstawę odwiertu. Studnia musi być w miejscu, gdzie odległość od źródeł zanieczyszczeń jest możliwie spora. Nie może być też wywiercona w miejscu kolizyjnym. Trzeba ją także wywiercić w dobrych odległościach – zarówno od działki, jak i szamba, kanalizacji czy też rowu przydrożnego. Wiercenie studni głębinowej wymaga również pozwolenia na takie działanie – zwłaszcza, gdy studnia będzie sporej wielkości. Jedynie mniejsze od 30 m studnie oraz te o mniejszej jak 50 m3/h wydajności wymagają jedynie zgłoszenia budowlanego.

Chcesz wiercić studnię? A więc nie możesz również pominąć związanych z tym… kosztów! A takie generowane są nie tylko przez sam wykop, ale i niezbędne części, konieczność wykonania prac geologicznych, dokumentację hydrologiczną i opłaty za wszelakie pozwolenia. O kosztach opowiemy poniżej.

Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej i jej pogłębianie?

Kwota nie zawsze będzie jedna i ta sama. Zależy ona głównie od warunków, jakie posiadasz. Jeżeli warstwa wodonośna będzie płytsza, koszta znacznie się obniżą. Jeżeli woda w studni okaże się niezdatna do picia, cena na pewno wzrośnie. Dlaczego? Otóż, trzeba będzie wyposażyć wówczas studnię w uzdatniające wodę filtry! Odwierty studni wiążą się także z lokalizacją. Pogłębianie jej, w zależności od miejsca, zaczyna się średnio od 300 zł.

Jakie mamy nowoczesne pompy ciepła?

W dzisiejszych czasach raczej nie ma już czasochłonnych pomp ręcznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się pompy elektryczne. Mamy więc:

  1. pompy zanurzone – montowane poniżej lustra wody. Swoim kształtem przypominają walec, jaki zazwyczaj spokojnie mieści się w standardowym odwiercie studni. Wielką zaletą pompy zanurzonej jest to, że pracuje nawet w głębokich studniach, będąc jednocześnie stosunkowo… cicha. Minusem pompy jest fakt, że sporo kosztuje. Pompa zanurzona znacznie przewyższa kwotą pompy samozasysającej.
  2. pompy samozasysające – jest to część zestawu hydroforowego. Samozasysająca pompa zazwyczaj dołączona jest do zbiornika wody. Spokojnie można zamontować ją nawet w starej studni. Niestety, ale tego typu urządzenie pompuje wodę wyłącznie do głębokości ok. 7 m. Również jej praca jest znacznie głośniejsza, jak zanurzonej. Faktem jest jednak, że kosztuje sporo mniej od pompy zanurzonej, a także nie ma problemu z dostaniem się do jej mechanizmu, gdy coś się zepsuje.

Wiercenie studni głębinowej – samodzielnie czy z firmą?

W dzisiejszych czasach nie ma problemu, aby wynająć firmę zajmującą się profesjonalnymi odwiertami studni głębinowych. Warto pobuszować w Internecie, aby zapoznać się z możliwościami oraz referencjami kilku z nich. Jak wiadomo, do samodzielnego zrobienia odwiertu potrzeba wiedzy i drogiego sprzętu. Fachowcy zrobią to dobrze, więc warto im zaufać! Podczas poszukiwań firmy należy skupić się na tych lokalnych – dzięki temu zmniejszysz koszta związane z transportem, a także nabierzesz pewności co do doświadczenia wybranej firmy na znanym im terenie!

Zanim zatrudnisz fachowców, ustal z nimi ostateczne koszta i dowiedz się, co się do nich będzie zaliczać. Zapytaj również, czy firma oferuje badanie wody bądź dodatkowe filtry. Spytaj też o to, czy powinieneś kupować dodatkowy sprzęt (jak wyżej opisaną pompę ciepła). Niektóre firmy zajmują się tym bowiem samodzielnie, oceniając najpierw miejsce odwiertu i warstwę wodonośną.