Globalnym cywilizacyjnym procesem, jaki zachodzi na całym świecie jest zmniejszanie się zakresu produktów wykonywanych rzemieślniczo przez zastępowanie ich produktami przemysłowymi.

Ta ewolucja zachodzi również w budownictwie. Na przykład zanikającym zjawiskiem jest wykonywanie pustaków na budowie. Dziś są wyrobem przemysłowym przywożonym z fabryki. Ta ewolucja nie omija również więźby dachowej. Więźba, podobnie jak okna czy drzwi przyjeżdża z fabryki i jest szybko montowana na budynku. Aby móc wykonywać więźby w fabryce potrzebne są specjalistyczne technologie. Najbardziej popularna  z nich opiera się na zastosowaniu płytki kolczastej. Jest to blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po ich wtłoczeniu w zetknięte ze sobą elementy tarcicy, powstaje stabilne połączenie o bardzo dużej wytrzymałości. Takie sprasowanie wykonuje się na specjalistycznych stanowiskach przy sile nacisku kilkudziesięciu ton. Nie jest możliwe wbijanie płytek kolczastych młotkiem.

Tak wyprodukowana więźba na dom składa się z elementów – wiązarów. Ich komplet jest dostarczony w ustalonym terminie na budowę i tutaj szybko montowane w całość. Trwa to zwykle 1-2 dni.

Zalety przemysłowego wykonywania więźby

Przemysłowe wykonywanie więźby, podobnie jak innych komponentów budynku np. okien czy drzwi ma szereg zalet:

 • Więźba jest produkowana w oparciu o bardzo dokładny projekt.
  Każdy element, każde połączenie w konstrukcji nie zostawia się uznaniu mniej lub więcej profesjonalnemu cieśli ale opiera się na bardzo precyzyjnej dokumentacji warsztatowej. Może być ona automatycznie przesłana w formie plików do sterowania maszyn.  
 • Właściwy materiał – suszona i klasyfikowana tarcica.
  Tak jak wszyscy producenci przemysłowi, wytwórcy więźby opierają się na stałych sprawdzonych dostawcach surowca. Jest to, zgodnie z polskimi normami tarcica, które była wysuszona, najlepiej termicznie (komorowo). Musi być ona poddana klasyfikacji pod względem wytrzymałościowym i, w oparciu o wynik badania, zaliczona do jednej z klas „C” (zwykle „C-24). 
 • Odpowiedzialność za produkt. Gwarancja z fabryki.
  W przeciwieństwie do powszechnego zlecania wykonywania więźby cieślom jest tu jasno określone, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne wady. Wynika to z faktu, że projektantem, tartakiem, dostawcą okuć oraz cieślą jest jedna i ta sama firma. Nie występuje więc powszechne przerzucanie odpowiedzialności z jednej osoby na drugą. 
 • Kompleksowa dostawa. Inwestor nie musi się o nic martwić.
  Producent wiązarów zapewnia wszystkie elementy potrzebne do wykonania więźby. Inwestor nie musi załatwiać drewna, jego transportu, jeździć do hurtowni po okucia czy impregnat. Nie ma problemu z nadmiarem drewna, które zostaje po wykonaniu więźby.
 • Z góry znany dokładny koszt.
  Ponieważ dostawa więźby obejmuje wszystkie elementy, ostateczny jej koszt nie jest lepszym czy gorszym szacunkiem przyszłych kosztów (tarcica, transport, łączniki, impregnacja, montaż) lecz jest z góry znany.
 • Eliminacja ryzyka kradzieży tarcicy z placu budowy.
  Ponieważ gotowa więźba jest dostarczana na plac budowy i od razu montowana, eliminuje się ryzyko kradzieży drewna z placu budowy. 
 • Szybki montaż.
  Montaż więźby z gotowych elementów trwa z reguły 1-2 dni. Wystarczy krótki okres dobrej pogody. Taką więźbę, która zwykle stanowi też konstrukcję stropową można bez problemów montować w czasie mrozów. 
 • Przemysłowe wykonane elementy gwarantują równe połacie dachowe.
  Elementy gotowej więźby wykonuje się w oparciu o precyzyjną dokumentację warsztatową i na specjalistycznych maszynach. Dzięki temu mają one bardzo dokładne wymiary, przez co tworzą idealnie równe połacie dachowe.