Sosnowa podłoga ułożona z szerokich desek w naturalnym kolorze, naturalne światło wpadające do wnętrza przez duże, pozbawione firan okna, ściany w jasnym kolorze, wełniany dywan, lniany pled i drewniane, bielone meble - oto wzorcowe wnętrze w stylu skandynawskim.

Oszczędne w formie, ale jednocześnie funkcjonalne, harmonijne i epatujące domowym ciepłem, przeznaczone jest dla osób, które cenią sobie wygodę oraz naturalne i ekologiczne materiały.

Chcąc urządzić dom w stylu skandynawskim już na etapie wyboru projektu domu warto zwrócić uwagę na ilość naturalnego światła, które każdego dnia będzie wypełniać wnętrze. Charakterystyczne dla domów projektowanych w tym nurcie są nie tylko duże okna, ale również spadziste dachy, podłogi wykonane z drewna oraz tarasy zwiększające powierzchnię użytkową. Dobrym przykładem projektu domu w stylu skandynawskim jest projekt SIMPLE 1– prosta forma i znaczna przestrzeń ukryta, w niewielkiej na pierwszy rzut oka, bryle będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną mieszkać w jasnych, harmonijnych wnętrzach.

Maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych wpadających do wnętrza, ściany w odcieniach bieli lub delikatnego beżu oraz duża ilość punktów świetlnych, optycznie powiększają pomieszczenie. Biel często kontrastowana jest z grafitem lub kolorem gorzkiej czekolady. Styl skandynawski charakteryzuje również wykorzystywanie organicznych materiałów takich jak: drewno, len, kamień, wiklina lub bawełna. W tego typu aranżacjach dobrze prezentuje się również szkło oraz metal. W estetyce skandynawskiej dozwolone jestprzełamywanie bieli dodatkami w żywych kolorach np. żółtym lub czerwonym. Wnętrze urozmaicą również przedmioty ozdobione geometrycznymi wzorami, pasami lub kratą.

Dekorując skandynawskie wnętrze należy pamiętać szczególnie o tym, że akcesoria którymi wypełniamy przestrzeń powinny być nie tylko stylowe, ale przede wszystkim pełnić użytkową funkcję. Właśnie dzięki oszczędności formy oraz skupieniu uwagi projektu na praktycznych rozwiązaniach warto przemyśleć czy kuchnia w stylu skandynawskim nie będzie najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla domu.

Najważniejsze w projektowaniu, nie tylko w skandynawskiej estetyce, jest to, aby dach, okna, cztery ściany oraz wypełnione nimi meble stworzyły miejsce, do którego z chęcią będziemy wracać - miejsce zwane Domem. Jeśli cenicie organiczne materiały i dużą ilość naturalnego światła to styl skandynawski z pewnością będzie dla Was odpowiedni.