Jak urządzić wnętrza? – to pytanie powinno paść jeszcze przed etapem wykończenia domu. Fani awangardy i designu z pewnością postawią na nowoczesne wnętrza zaś tradycjonaliści zdecydowanie lepiej czuć się będą w klasycznych aranżacjach. Oba sposoby wypełniania przestrzeni mieszkaniowej – i nowoczesny i klasyczny mają wiele zalet.

O tym, jakich wnętrz możemy się spodziewać, mówić może już sama bryła budynku. Projekt EMMA 2 nawiązuje do klasycznego stylu dworków szlacheckich, zaś  DIANA to przykład modernistycznego podejścia do projektowania.

Klasyczne wnętrza obfitują w beże, ciepłe brązy, przybrudzone zielenie, ale również biele i barwy z palety écru. Ściany w tradycyjnych wnętrzach mogą być pokryte monochromatyczną, tapetą o delikatnej fakturze. Okna w tego typu aranżacjach przyozdabiają grube zasłony – wzorzyste lub gładkie. Drewniane lub kamienne podłogi są wyściełane dywanami z naturalnych włókien. Meble w klasycznym salonie mogą nawiązywać swą stylistyką do późnego rokoko, mogą to być antyki bądź wyposażenie na nie stylizowane. W salonie popularne są drewniane szafy i masywne kredensy. Ważnym elementem jest również duży stół oraz kunsztownie tapicerowane krzesła. Dodatki w klasycznym wnętrzu to przede wszystkim stylowa porcelana, akcesoria w ciepłych, naturalnych kolorach.

Nowoczesny salon będzie zupełnym przeciwieństwem salonu w stylu klasycznym. Przestrzeń owładnięta jest tu przede wszystkim przez stonowane barwy – szarość, biel i czerń, które przełamane są akcentami w żywych, energetycznych kolorach. Często zdarza się, że w designerskich przestrzeniach na jednej ze ścian pojawia się cegła, fototapeta lub tapeta z geometrycznym wzorem, która czyni wnętrze ciekawszym, jednocześnie nie zakłócając jego minimalistycznego charakteru. Nowoczesne wnętrza do maksimum wykorzystują potencjał dziennego światła, dlatego okna często wyposażone są jedynie w roletę. Styl nowoczesny dobrze znosi połączenie  naturalnych materiałów i sztucznych tworzyw. Dekoracje w tego typu wnętrzu to przede wszystkim mocno geometryczne, zaskakujące, ale jednocześnie proste kształty  oraz akcesoria w stylu industrialnym.

Niezależnie od tego, jakiego stylu jesteśmy fanami, warto już na etapie koncepcji tak zaprojektować przestrzeń, aby poszczególne wnętrza w domu korespondowały ze sobą. Kuchnia, salon i jadalnia,  zwłaszcza gdy stanowią one jedno pomieszczenie lub  przedzielone są jedynie wyspą, powinny tworzyć harmonijną stylistycznie całość. Wszak w domu najważniejsza jest harmonia.