Marzysz o efektywnym i eleganckim wykończeniu swojego domu? Zewnętrzne ściany możesz z powodzeniem wykończyć więc… gontem elewacyjnym! Posiada on wiele walorów estetycznych, zatem chętnie wykorzystują go dziś zarówno inwestorzy, jak i właściciele prywatnych domów. Jeżeli też chciałbyś mieć na zewnątrz stylowe wykończenie swojego domu, jednocześnie przy mniejszym nakładzie pracy i za mniejsze pieniądze – zastanów się nad gontem elewacyjnym!

Gont elewacyjny – czym tak właściwie jest?

Gont elewacyjny jest to materiał, który służy do wykańczania ścian zewnętrznych w budynkach. Najczęściej używa się go, jeżeli chce się podkreślić poszczególne części architektoniczne i walory danego obiektu. Może być to dla przykładu cokół albo fronton. Gont elewacyjny służy również do tego, aby podnieść wizualnie atrakcyjność… ogrodzenia posesji!

Sam gont elewacyjny jest połączeniem włókna szklanego, bazaltowego granulatu oraz bitumu. Posiada świetne właściwości eksploatacyjne, a także estetyczne – nic więc dziwnego, że inwestorzy skuszeni są jego atrakcyjnością coraz częściej. I nic dziwnego, że gont elewacyjny wykorzystywany jest przez to pod elewację domu – zazwyczaj w celu jej… odświeżenia.

Dlaczego warto wybrać gont elewacyjny?

Materiał ten posiada wiele istotnych zalet, o których warto wspomnieć. Zatem, charakteryzuje go:

  • łatwy montaż – to bardzo ważny czynnik, który jednocześnie przekłada się na generowanie mniejszych kosztów (gdy np. wynajmujesz ekipę wykończeniową). Dodatkowo, czas pracy znacznie się skraca.
  • walory estetyczne – dzięki naturalnym granulkom bazaltowym, jakie są dodawane do gontu elewacyjnego, możesz uzyskać niesamowity efekt 3D. A to z kolei przełoży się na zyskaniu głębi i nasycenia barwy materiału wykończeniowego.
  • trwałość – gont elewacyjny może posłużyć bez uszkodzenia nawet przez… 20 lat! Objęty jest również dość długim okresem gwarancyjnym, co pozwala uzyskać przepiękne i trwałe wykończenie budynku na wiele lat! Dodatkowo gont elewacyjny jest odporny na uszkodzenia atmosferyczne, będąc materiałem całosezonowym.
  • odporność na promieniowanie słoneczne – dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się o to, że wykończenie straci swój pierwotny kolor. Zawsze będzie wyglądało świeżo i atrakcyjnie!
  • dobra izolacja – dzięki temu parametrowi ściana stanie się lepszą barierą, która nie będzie wpuszczała zimą mrozu, a latem słońca. Gont elewacyjny jest także świetnym izolatorem nie tylko termicznym, ale i… hałasu! Zatem, przekłada się to na komfort wszystkich domowników i mniejszy hałas przedostający się do środka domu (zwłaszcza, gdy np. mieszkasz w pobliżu ulicy).
  • różnorodność barw – kolor gontu bez problemu dopasujesz do całości swojego budynku, wedle gustu. Wybór jest na tyle szeroki, że możesz dopasować gont nie tylko do koloru ścian zewnętrznych, ale np. do ram okiennych, drzwi, dachu czy materiału, jaki wyróżnia się w budynku (jak drewno, kamień czy beton bądź szkło).

W jaki sposób dopasować kolor gontu elewacyjnego do konstrukcji budynku?

Jak już wspominaliśmy, gama kolorystyczna jest bardzo rozległa – zatem bez problemu dobierzesz idealny do stylu swojego domu czy też innego budynku, jaki chcesz wykończyć od zewnętrznej jego strony. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, jak wykończony jest dach oraz jaką posiada on barwę. Równie dobrze jest przyjrzeć się stolarce drzwi i okien. Kolorów jest wiele, więc możesz wybierać np. między:

  • złotem (również antycznym),
  • srebrem,
  • beżem,
  • odcieniami ziemi,
  • jaskrawymi kolorami,
  • materiałami przypominającymi naturalne surowce (np. piaskowy).

Bez problemu dopasujesz więc gont elewacyjny wpisujący się w każdą stylistykę budynku – od tradycyjnej, przez klasyczną, aż po nowoczesną aranżację domu.

Jak powinno się położyć gont elewacyjny?

  1. Najpierw należy poprzedzić pracę wyłożeniem podłoża (płytami OSB albo deskowaniem). To najważniejszy krok, jeżeli cała konstrukcja ma być stabilna!
  2. Teraz trzeba nałożyć papę podkładową na ścianę budynku.
  3. Każdy z elementów należy zamocować z pomocą gwoździ (podwyższona główka). Zazwyczaj wychodzi 8 gwoździ / 1 sztukę. Wbijaj je prostopadle do powierzchni! Jeżeli zdarzy się, że wbijesz gwóźdź nierówno, popraw to.
  4. Nie umieszczaj gwoździ zbyt wysoko kafelka – wówczas instalacja może bowiem osłabnąć i się uszkodzić, gdy np. wiatr silniej zawieje! Gwoździe muszą się ułożyć w linii prostej i nie mogą schodzić się do środka gontu elewacyjnego.

Jeżeli wykonasz montaż właśnie w taki sposób, jak powyżej, to Twoje ściany będą prawidłowo i dobrze zabezpieczono przed:

  • dostawaniem się wody,
  • zmieniającymi się stale warunkami atmosferycznymi,
  • pojawianiem się przedwczesnych oznak starzenia użytego materiału.

Nie zapomnij również o tym, aby starannie dobierać kafelki z paczek, które posiadasz i układać je możliwie na przemian. Dlaczego? Otóż, w ten sposób możesz zapobiec odcinaniu się barw – gdyby zdarzyło się, że paczki będą się choć minimalnie różniły odcieniami materiałów. A takie rzeczy czasami się zwyczajnie… zdarzają.