Pasuje do stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz nowoczesnego. Wygląda naturalnie, elegancko, ociepla wnętrza i jest miły w dotyku. Mowa o jednym z  najważniejszych elementów w kuchni – drewnianym blacie. Ułatwia on  codzienne przygotowywanie potraw. Jakie gatunki drewna idealnie sprawdzą się na kuchenny blat? Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.

Kilka słów o drewnianym blacie

Drewno jest uniwersalnym materiałem, który wykorzystuje się w  aranżacji wnętrz. Doskonale łączy się z  innymi materiałami, pasuje do różnych stylów i stanowi element dekoracyjny w  pomieszczeniach. Tworzy harmonijną całość z  wnętrzami w stylu rustykalnym, włoskim i skandynawskim, ociepla nowoczesne aranżacje (świetnie się sprawdzi w tym projekcie). W kuchni ten materiał pojawia się na frontach szafek, na  podłodze oraz jako blat. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność oraz ponadczasowość. Jest on łatwy w obróbce, dzięki czemu można w nim wycinać i  przerabiać go, wykonać otwory na płytę kuchenną lub osprzęt elektryczny.

Dobry drewniany blat… czyli jaki powinien być?

Aby drewniany blat służył nam na lata powinniśmy zadać, by był odporny na  ścierane, uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur, parę wodną i  wilgoć oraz środki chemiczne. Przestrzeń kuchenna stawia dużo wyzwań, dlatego powinniśmy o  tym pamiętać podczas wybierania materiału na blat. Warto przyjrzeć się jakości materiału oraz jego twardości. Drzewa typu sosna oraz topola (drewno miękkie) są podatne na zarysowania. Blat wykonany z  takich gatunków drzew jak: dąb, jesion, buk, mahoń lub ipe, iroko, teak, merbau będzie trwały oraz bardziej odporny na  wysokie temperatury i wilgoć.

Blaty kuchenne oprócz materiału różnią się również sposobem klejenia. Mogą być wykonane z drewna litego oraz drewna klejonego warstwowo. W przypadku tego drugiego rozwiązania, proces klejenia zmniejsza naturalne naprężenia włókien, przez co drewno nie pęka i nie odkształca się, a więc jest trwalsze

Pamiętajmy, że drewniany blat nie jest odporny na plamienie, dlatego jego pielęgnacja powinna nam wejść w nawyk. Lakier umożliwi łatwą konserwację oraz pomoże w  utrzymaniu czystości. Jednak szybko się przeciera i nie chroni dobrze przed wysoką temperaturą. Wosk i olej zapobiegają powstawaniu zacieków podczas ścierania na  mokro. Dodatkowo olej wnika głęboko w przestrzeń drewna. Do pielęgnacji drewnianych blatów można użyć impregnatów oraz preparatów przeznaczonych do  tego materiału.