Jedni je kochają, inni nienawidzą. Dla jednych to spełnienie marzeń, dla innych kicz. Tak w skrócie można opisać emocje, jakie wywołują domy w stylu szlacheckich dworków. Jednak odpowiedni projekt sprawi, że wymarzony dworek będzie wyglądał stylowo i doskonale wpasuje się zarówno w willowe otoczenie, jak również w wiejski krajobraz.

Jeśli jesteście miłośnikami klasycznej architektury, dom w takim stylu jest dla Was idealny. Jednak przy budowie trzeba uważać, by nie przesadzić, bo efekt może być kiczowaty i przaśny. Bryła powinna mieć odpowiednie proporcje, tak jak w przypadku dworku Sielanka. Od lat odwołania do stylu dworkowego mają ten sam, konkretny kształt. Bryła oparta jest na planie prostokąta, elewacja ukształtowana symetrycznie a sam front szeroki.

Nierozłącznym elementem takiego domu jest centralnie usytuowane wejście z kolumnowym gankiem. Dach powinien być obszerny i górować nad ścianami, które w porównaniu z nim wydają się niskie. Jeśli jesteście fanami przeszklonych ścian, to szlachecki dworek nie jest dla Was – tu królują niewielkie okna. Cechą wyróżniającą dworki jest także dbałość o detale i staranny dobór elementów wykończenia elewacji.

Jeśli chodzi o detale w przypadku współczesnego dworku, mamy spore pole do popisu. Bez obfitości typowych detali, styl dworkowy po prostu nie ma racji bytu. Dlatego w takich projektach spotkamy: okna z wyprofilowanymi szprosami, ściany zwieńczone gzymsem, powtórzenie tego samego elementu w kolumnach i frontonie ganku, dach bez wysuniętego okapu.

Oczywiście nie są to elementy występujące jedynie w tym stylu architektonicznym. Spotkamy je również w wielu innych projektach domów. Jednak w innych stylach występują one zazwyczaj pojedynczo, dopiero połączone w harmonijną całość tworzą to, co możemy określić mianem stylu dworkowego.

Piękno takiego dworku jest ważną cechą, jednak liczy się również jego funkcjonalność. Tego typu budynki są parterowe, dlatego osoby, które potrzebują większej przestrzeni planują poddasze użytkowe. Oczywiście zagospodarowanie poddasza pociąga za sobą zmianę w wyglądzie dworku – pomieszczenia na drugiej kondygnacji potrzebują doświetlenia. To zazwyczaj skutkuje lukarnami lub oknami połaciowymi. W obu przypadkach musimy pamiętać, by te nietypowe dla dworku elementy pozostawały w harmonii z domem.

Dom w stylu dworku szlacheckiego nie jest najłatwiejszym domem, jeśli chodzi o proporcje i aranżacje. Jednak wykonany według odpowiedniego projektu z dobrze dobranych materiałów oraz wykończony zgodnie ze starodawnym stylem stanie się niezwykle klimatyczną oazą, w której będziemy mogli cofnąć się do innej epoki. Marzenie!