Czym ocieplić dom? To fundamentalne pytanie, które stawiają sobie inwestorzy planujący termomodernizację budynku. Sprawdzonym i polecanym rozwiązaniem jest Kompletny System Ociepleń Termo Organika. W jego skład wchodzą materiały izolacyjne produkowane z surowców najwyższej jakości i wykorzystujące nowoczesne technologie.

Jakie podstawowe materiały izolacyjne wchodzą w skład Kompletnego Systemu Ociepleń?

Kompletny System Ociepleń Termo Organika składa się z pasujących do siebie produktów, które doskonale sprawdzą się do przeprowadzenia w sposób kompleksowy izolacji ścian zewnętrznych. Wśród nich są płyty styropianowe do ociepleń, siatki, kleje do styropianu i do zatapiania siatki, grunty, różne rodzaje tynków oraz farby.

Dlaczego warto postawić na płyty styropianowe do ociepleń?

Podstawowym materiałem termoizolacyjnym, którym możemy ocieplić dom, jest styropian. Udział styropianu stosowanego w budownictwie mieszkaniowym stanowi około 80% spośród wszystkich materiałów izolacyjnych. Ocieplanie budynków płytami styropianowymi, w tym szczególnie ścian zewnętrznych wykonuje się już od ponad 40 lat i jest doskonale sprawdzone pod różnymi względami: ochrony cieplnej, ekonomicznym, bezpieczeństwa pożarowego, trwałości, stabilności i estetyki. Technologia obecnie nazywana jest „ETICS” (External Thermal Insulation Composite System). Polega ona na tym, że do ściany zewnętrznej przykleja się płyty styropianowe do ociepleń (czasem oprócz kleju do styropianu stosuje się łączniki mechaniczne, potocznie nazywane kołkami). Następnie na płyty nakłada się klej do siatki, w który wtapia się siatkę z włókna szklanego. Kolejny krok po wyschnięciu to gruntowanie gruntem sczepnym i na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk cienkowarstwowy. Najczęściej  jest to struktur „baranek” o średnicy uziarnienia 1,5 mm.

Jaki styropian do ocieplenia domu sprawdzi się najlepiej?

Najważniejszym elementem składowym Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organika są płyty styropianowe typu „FASADA” dostępne aż w 7 odmianach, różniących się właściwościami izolacyjnymi i parametrami mechanicznymi. Najczęściej wybierane są styropiany grafitowe z linii TERMONIUM, ponieważ wyróżniają się najlepszymi parametrami izolacyjnymi. 

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do ocieplenia ścian?

Najważniejsza jest izolacyjność cieplna. Parametrem, który koniecznie trzeba sprawdzić wybierając materiały izolacyjne jest λ (lambda), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Największą popularność w ostatnich latach zyskuje grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK. Im mniejsza wartość współczynnika lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych a tym samym lepsza ochrona cieplna budynku już przy mniejszej grubości płyt. Przykładowo warstwa izolacji o grubości 20 cm, wykonana z płyt TERMONIUM PLUS fasada, chroni ściany budynku tak samo jak warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/mK o grubości 28 cm. W przypadku styropianu ważnym parametrem jest też wytrzymałość na rozciąganie (TR). Minimalny poziom to 80 kPa. Materiał z gorszym parametrem wytrzymałości na rozciąganie TR może się rozerwać przy znacznie mniejszej sile i w konsekwencji odpaść od ściany.

Jaki klej do styropianu wybrać?

Sam styropian nie będzie „trzymał” się powierzchni ściany dlatego do mocowania płyt styropianowych wykorzystuje się odpowiednio skomponowane różne rodzaje klejów, którymi mocuje się na trwale izolacje.

Kleje do mocowania izolacji cieplnej:

 • Klej TO-KS do przyklejania płyt styropianowych
 • Klej poliuretanowy TO-KPS do przyklejania płyt styropianowych
 • Klej uniwersalny TO-KU do przyklejania płyt styropianowych i do zatapiania siatki

Montaż styropianu do powierzchni ściany zewnętrznej przy użyciu kleju to jedna z bardzo ważnych czynności, ale drugi, równie istotny etap wykonywania prac ociepleniowych przy pomocy kleju to zbrojenie elewacji z wykorzystaniem siatki z włókna szklanego zatopionej w kilkumilimetrowej warstwie kleju uniwersalnego. Kleje do zatapiania siatki w swoim składzie posiadają dodatkowo rozproszone zbrojenie w postaci włókien polipropylenowych, wzmacniających cały układ ociepleniowy. Klejem uniwersalnym możemy wykonać dwie czynności: klejenie styropianu do powierzchni ocieplanej ściany oraz zatapianie siatki, czyli wykonanie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego.

Kleje uniwersalne:

 • Klej uniwersalny TO-KU do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki zbrojącej
 • Klej uniwersalny biały TO-KUB do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki zbrojącej

Jakie rodzaje tynków są dostępne na rynku?

Tynk to ostatnia warstwa elewacji, a zatem musi być estetyczny, ale też wytrzymały, trwały i odporny na porastanie glonami, algami czy mchem. Ma się nie brudzić. W praktyce nie ma tynków całkowicie odpornych na zabrudzenia podobnie jak inne elementy budynku (najlepszym przykładem są szyby w oknach). Wcześniej czy później ulegają stopniowemu zabrudzeniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaje tynków. Klient może zdecydować się na różnego rodzaju tynki np.: tynk silikonowy, tynk akrylowy, tynk mineralny, czy też inne, stanowiące połączenia np. tynk silikonowo-akrylowy czy też tynk silikonowo-silikatowy.

Jaki dobrać tynki na styropian?

Jeśli ocieplenie jest wykonane z płyt styropianowych do ociepleń, to możliwości pod względem wyboru tynku są nieograniczone. Ważne jest także usytuowanie budynku (czy stoi on np. blisko zbiorników wodnych, drzew, ruchliwych ulic itp.).

Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG. Ma ważną cechę, jaką jest zdolność samooczyszczenia, co sprawia, że brud trudniej się do niego przyczepia, bo jego powierzchnię zmywa deszcz. Takie tynki warto stosować w szczególności w miejscach o dużym natężeniu ruchu, bliskości drzew i wysokich krzewów oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych gdzie może być większa wilgotność powietrza. Tynk silikonowy dłużej zachowa swoje walory i zapewni estetykę budynku.

W ofercie są jeszcze dostępne inne rodzaje tynków silikonowych:

 • Tynk silikonowy SILVER TO-TSS
 • Tynk silikonowo-akrylowy TO-TSA
 • Tynk silikonowo-silikatowy TO-TSISI

Pozostałe tynki systemowe

 • Tynk polikrzemianowy TO-TP
 • Tynk akrylowy TO-TA
 • Tynk mineralno-polimerowy TO-TM

Kompletny System Ociepleń najlepszym sposobem izolacji ścian

W przypadku ścian zewnętrznych najlepszym i sprawdzonym sposobem ograniczenia strat jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta. Poprawnie wykonane prace przy użyciu najlepszej jakości materiałów do ocieplenia ścian zapewnią skuteczną i trwałą ochronę cieplną ścian budynków przed wychłodzeniem. Kompletny system to również gwarancja kompatybilności poszczególnych jego składników, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość i estetykę elewacji. Produkty Termo Organiki jak np. płyty styropianowe i kompletny system ociepleń posiadają Rekomendację Techniczną, dlatego są pewnym wyborem na lata.