Nowoczesna więźba jest wykonywana w fabryce, na specjalistycznych maszynach. Na placu budowy trwa tylko krótki montaż.

Mitek Industries to międzynarodowa grupa zaopatrująca w technologię fabryki więźby na całym świecie. Te zakłady otrzymują cały system pozwalający wytwarzać, wydajnie i dokładnie drewniane konstrukcje dachowe. Są one produkowane w elementach – wiązarach. Po ich dostarczeniu w uzgodnionym terminie na plac budowy montuje się je w kompletną więźbę. Przeważnie jej zmontowanie na domu jednorodzinnym wystarczy 1-2dni.
Zazwyczaj wiązary pełnią funkcję konstrukcji stropodachowej, więc w tym czasie jest gotowa więźba jak też i konstrukcja stropu.

Taka technologia powstała w oparciu o wykorzystanie dostarczanego przez Mitek nowoczesnego łącznika do drewna – płytki kolczastej. Jest to blacha o grubości 1-2mm z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po ich wprasowania w dołożone do siebie elementy tarcicy powstaje mocne i trwałe połączenie o przewidywalnych parametrach. Prasowanie odbywa się na specjalistycznych stanowiskach z pomocą głowic o nacisku 27-70 ton.
Nowoczesne piły Mitek wycinają elementy z milimetrową dokładnością. Dzięki temu powstają idealnie równe połacie do pokrycia.

Zakłady produkcyjne posiadają własne biura projektowe jak też i ekipy montażowe. Wykonują konstrukcje z kontraktowanego przez siebie drewna. Dlatego odpowiedzialność za końcowy produkt jest jasno określona gdy projektant, tartak i cieśla to jedna i ta sama firma.

Pierwsze płytki kolczaste zaczęto stosować ponad 50 lat temu w USA. Aktualnie w taki sposób powstają dziesiątki tysięcy konstrukcji dachowych. Warto dodać, że wiązary sprawdzają się znakomicie w północnych regionach kuli ziemskiej, gdzie występują śnieżne zimy oraz bardzo silne wiatry. Do krajów, gdzie powszechnie stosuje się technologię płytek kolczastych należą m.in.. Kanada, Szwecja, Norwegia, Finlandia. Największymi rynkami w Europie jest Francja oraz Wielka Brytania. Rozwiązanie jest powszechnie stosowane w Czechach.
Mitek publikuje mapę z aktualnymi adresami swoich autoryzowanych zakładów konstrukcji na stronie – www.dachymitek.pl