Technologia sprężonego betonu mocno wpłynęła no rozwój współczesnych rozwiązań stropowych. Stropy gęstożebrowe RECTOR dzięki zastosowaniu belki sprężonej (beton C50/60) mogą być stosowane nawet do 10 m rozpiętości. Duża nośność oraz mniejsza grubość to cechy charakterystyczne tego rozwiązania. Stropy można stosować nad każdą kondygnacją budynku a uzyskiwane parametry akustyczne i ognioodporność pozwalają na stosowanie stropów RECTOR nie tylko w budynkach jedno i wielorodzinnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej.
Najczęściej technologia wykończenia sufitów decyduje o tym który ze stropów będzie zastosowany. RECTOBETON posiadający wypełnienie z pustaków betonowych oraz równą powierzchnię od spodu dedykowany jest do tynków tradycyjnych. Strop RECTOLIGHT posiadający ultralekkie panele drewnopodobne dzięki nietypowej geometrii idealnie nadaje się do systemów suchej zabudowy a przestrzenie powstałe między belkami najczęściej wykorzystywane sa do prowadzenia instalacji w grubości stropu. Dodatkowo stropy te montuje się dwukrotnie szybciej ponieważ na standardowy dom jednorodzinny wystarczy jedna paleta wypełnień RECTOLIGHT ważących ok 600 kg.
Czym system rector różni się od tradycyjnej „terivy”
- Dużo bardziej wytrzymała belka sprężona RS
- Brak czasochłonnych żeber rozdzielczych
- Niższy strop (od 16 cm)
- Mniej spempli podczas montażu
- Duża sztywność stropów
- Mniejsze zużycie betonu i stali na budowie
- Strefy obniżonych pustaków eliminują stosowanie szalunków
- Możliwość stosowania termicznych łączników balkonowych
- Brak „klawiszowani”stropów, stropy stosowane w budynkach wielorodzinnnych
- Możliwośc przenoszenia dużych obciążeń (np. słupki więźby dachowej)
- Wytrzymałe pustaki z czystego betonu (RECTOBETON) lub ultralekkie panele (RECTOLIGHT)
- Projekt, wycena oraz wsparcie techniczne od specjalistów RECTOR
Dostępne są dwa systemy stropowe
System rectobeton
System rectolight
Czy stropy gęstożebrowe pękają?
Zastosowanie technologii betonu sprężonego wyeliminowało wady systemów gęstożebrowych w tym możliwości pojawiania się spękań. Belki sprężóne RS zapewniają dużą sztywność i minimalne ugięcia stropu a siatka stalowa układana w warstwie nadbetonu zastępuje żebra rozdzielcze i pozwala na przenoszenie punktowych obciążeń na większa powierzchnię stropu. Ciężkie ściany działowe lub słupki więźby dachowej mogą więc opierać się na stropie.
Jakie ściany mogę postawić na stropie?
Nośność stropów RECTOR dopasowywana jest zawsze indywidualnie. Jeżeli chcemy zamiast lekkich ścian zastosowac cięższe lub w przyszłości mieć możliwość dowolnego przesuwaniu ścian działowych wystarczy o tym poinformowac projektanta RECTOR, który dobierze odpowiednio mocniejsze belki.
W projekcie domu parterowego jest strop drewniany – czy można wykonać strop RECTOR?
W przypadku domów parterowych ze stropem drewnianym, jeżeli planujemy w przyszłości użytkować poddasze, jest możliwość zmiany technologii nawet jeżli na stropie mają się opierać słupki więźby dachowej.
Jakie zalety posiada strop RECTOR w stosunku do stropu żelbetowego.
Stropy prefabrykowane wykonuje się 2 krotnie szybciej, nie ma potrzeby zakupu lub dzierżawy szalunków lub deskowań. Zużycie betonu oraz stali jest kilkukrotnie mniejsze a liczba podpór montażowych (stempli) nawet 3 krotnie mniejsza. Duże podwyzki cen stali, są mniej dotkliwe dla stropów RECTOR ponieważ zużycie stali wynosi ok 3 kg/m2 podczas gdy w stropach żelbetowych zużywa się ok. 15-25 kg stali na 1 m2 stropu.
Czas oczekiwania
Duża powtarzalność elementów (belki i pustaki) umożliwia wytwarzanie i wcześniejsze magazowanie prefabrykatów. Dwa nowoczesne zakłady produkcyjne oraz platformy logistyczne pozwalają w krótkim czasie zaopatrzyć każdą budowę w Polsce. Czas oczekiwania najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu dni.
Cena
Stropy perefabrykowane zyskały dużą popularnośc dzięki szybkiemu i prostemu montażowi oraz niskiej cenie wynikającej z masowej produkcji. Coraz wyższe koszty robocizny sprawiają, że wykonawcy jak i inwestorzy chętnie sięgają po prefabrykowane systemy stropowe do jakich należą rozwiązania RECTOR ponieważ filnalny koszt wykonania stropu jest atrakcyjny cenowo. Chcąc poznać dokładną cenę stropu RECTOR wystarczy kliknąć na baner „DARMOWA WYCENA I PROJEKT STROPU” znajdujący się pod każdym z projektów firmy HORYZONT, aby w ciągu kilku dni otrzymać ofertę.