velux
Blisko 75-letnia historia firmy VELUX pokazuje, w jaki sposób wizje i idee jednego człowieka, kontynuowane przez rzesze współpracowników, zmieniły styl życia ludzi na całym świecie, a także przeistoczyły lokalną rodzinną firmę w światową korporację będącą liderem w swojej branży.

Założycielem firmy i konstruktorem pierwszego na świecie okna do poddaszy był Villum Kann Rasmussen. Był on człowiekiem pełnym inwencji i nieustannie szukającym nowych, lepszych rozwiązań. Twierdził, że jeden eksperyment jest lepszy niż tysiąc ekspertyz. Chciał wnieść światło, świeże powietrze oraz kontakt ze światem zewnętrznym przez okno do codziennego życia ludzi.

Było oczywiste, że zrewolucjonizuje on nie tylko budownictwo, ale zmieni również dotychczasowy styl życia wielu osób. Od tej pory niewykorzystywane wcześniej poddasza zaczęto adaptować jako przestrzeń mieszkalną. Ciemne i ponure strychy zmieniły się w przestrzenie pełne światła.

Jednak Villum Kann Rasmussen rozwinął nie tylko produkt – stworzył też nazwę, która była tak samo rewolucyjna. Nazwa VELUX to skrót pierwszych liter słów ventilation (wentylacja) oraz łacińskiego lux (światło), a okno do poddaszy spełnia właśnie te dwie funkcje. Dziś marka i logo VELUX są zarejestrowane w 100 krajach.
okna velux
W Polsce Grupa VELUX i spółki siostrzane należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych. Zatrudniają w sumie ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa.

Oferta firmy VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy, okien do płaskiego dachu, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz systemy Domu Inteligentnego. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Oddziaływają one pozytywnie na środowisko, gdyż są energooszczędne oraz pozwalają zaoszczędzić więcej energii niż potrzeba do ich produkcji.

Firma VELUX wykorzystując światło dzienne i świeże powietrze, tworzy lepsze warunki do życia na całym świecie. Od lat zajmuje się aktywną promocją nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Propaguje z zaangażowaniem rozwiązania, które optymalizując wydajność energetyczną budynków, dbają o zdrowie i samopoczucie ludzi.