pianobeton

Pianobeton jest to element, z którego często korzysta się na budowie. To nic innego, jak beton – z tą różnicą, że występuje on w postaci płynnej. Dzięki niemu można nie tylko zrobić podkład po podłogę, ale i ustanowić z niego izolator termiczny. Czym więc dokładnie się on charakteryzuje oraz w jakim przypadku można go zastosować? Wyjaśniamy!

Pianobeton – czym tak właściwie on jest?

Jak już wspominaliśmy, jest to beton – jednak należy on do typu „specjalnego”. Bardzo chętnie korzystają z niego już nie tylko wielkie firmy budowlane, ale również klienci indywidualni. W jaki sposób pianobeton powstaje? Otóż, wystarczy dodać pianę techniczną do zaprawy, jaką uzyskać można z portlandzkiego cementu – i już, gotowe! Dzięki takiemu połączeniu w masie betonu zaczną się pojawiać komórki zamknięte. Składnikiem, który do takiej masy się również dodaje, jest (do wyboru): piasek, pył, popiół lotny.

Są to bowiem bardzo drobne wypełniacze, które uzupełnią masę betonową. Ważna jest także jego… gęstość. Ona zależy już z kolei od środka spieniającego i tego, jakiego będzie on rodzaju. Może być to środek:

  • proteinowy – czyli pochodzenia zwierzęcego. Dzięki niemu można uzyskać gęstość do 1000 kg / m3,
  • syntetyczny – idealny, jeżeli chcesz zapewnić masie betonowej gęstość wyższą od wspomnianej wartości.

Warto pamiętać również o tym, że pianobeton – ze względu na swoją charakterystyczną formę – jest trzy razy lżejszy od betonu tradycyjnego. Poza tym wyróżnia się również następującymi cechami:

  • jest dobrym izolatorem termicznym,
  • zapewnia wysolą izolację akustyczną.
  • nie jest substancją palną,
  • jest wodoodporny,
  • jest odporny na mróz.

W postaci płynnej, pianobeton dowożony jest na budowę w betoniarce. Następnie, podaje się go na wybraną powierzchnię za pomocą pompy do betonu – takiej samej, jak do betonu tradycyjnego. Oczywiście, pianobeton można również wytworzyć w maszynie przeznaczonej do tego typu działań. Koszt pianobetonu to od 300 do 450 zł / m3, włącznie z jego wylaniem.

Pianobeton kontra podłoga

Bardzo często pianobeton używa się do stworzenia podkładu pod posadzkę w domu jednorodzinnym. To doskonały materiał szczególnie, jeżeli chodzi o podłogi położone bezpośrednio na gruncie – wówczas pianobeton staje się znakomitym materiałem izolacyjnym. Bez problemu może więc zastąpić zarówno styropian, jak i wełnę mineralną! W związku z tym może się okazać, że wcale nie będziesz musiał izolować podłogi – jednocześnie posiadając już gotową osłonę przed mrozem i wilgocią w postaci pianobetonu właśnie. Nie dość, że odpadnie Ci jeden etap pracy, to w dodatku zyskasz na metrażu – grubość podłogi (łączna) będzie bowiem mniejsza o grubość wełnianych czy też styropianowych płyt! Pamiętaj jednak o tym, że pianobeton koniecznie trzeba dobrze wygładzić – najlepiej układając na nim samopoziomującą wylewkę.

Dach – czy można użyć pianobeton?

Równie dobrze można zastosować pianobeton nie tylko na podłodze, ale i na… stropie! Zwłaszcza takim, którego nośność jest obniżona i którego za bardzo dociążać nie wolno. Dlaczego warto użyć pianobetonu również na stopie? Otóż, pianobeton jest lekki, a jego gęstość objętościowa to zazwyczaj maksymalnie od 300 do 1600 kg / m3. Jest też wytrzymały na ściskanie – biorąc poprawkę na to, że im większa będzie jego gęstość objętościowa, tym będzie na owe ściskanie bardziej odporny i wytrzymały. Właśnie przez to pianobeton używany jest do wzmacniania stropu – zwłaszcza, gdy trzeba zrobić tam usztywniającą wylewkę. Pianobeton można również użyć na drewnianym stropie, ponieważ będąc lekki może świetnie wypełnić przestrzenie między belkami – przy okazji, zapewniając im ochronę przeciwogniową.

Oprócz stropu, pianobeton świetnie sprawdza się również jako element wyrównujący stropodachy bez wentylacji, a także uzupełnienie przestrzeni pustych w stropach z wentylacją. Jeżeli pianobeton posiada niewielką gęstość, można go wtłoczyć przez otwory między zadaszenie, a strop. Już 20-centymetrowa warstwa będzie wystarczająca, by zapewnić na dachu dobrą izolację przed zimnem.

Tarasy, balkony i fundamenty a pianobeton

Pianobeton nadaje się również do balkonów czy tarasów, ponieważ dzięki niemu można uformować spadek do 1,5 % - zwłaszcza, jeżeli dobrze dobierzesz jego konsystencję. Możesz więc skorzystać z niego również wtedy, gdy chcesz wykonać monolityczny fundament. W tym przypadku sprawdzi się półpłynny beton komórkowy, który chcesz wylać na torfowy grunt z wysokim poziomem wód. Użycie go w takim przypadku znacznie skróci czas prac remontowych oraz ograniczy koszta związane z wymianą gruntu. Właśnie dlatego warto także zastosować do uzupełnienia wykopów! Nie trzeba wówczas izolować ław bądź ścian fundamentowych, a właściwa termoizolacja i tak… będzie zachowana!

A więc, dlaczego warto użyć pianobeton?

Jest kilka istotnych zalet, które przemawiają na korzyść pianobetonu:

  • możesz go użyć od razu – zamawia się go przez telefon, następnie dowożony jest on w umówione miejsce. Możesz zużyć go tyle, ile będziesz potrzebował i to bez opłaty za nadwyżkę.
  • zyskasz dobry termoizolator – nie da się ukryć, że pianobeton jest doskonałym izolatorem ciepła. Jego współczynnik przewodzenia ciepła to 0,08-0,09 W / mK (dla gęstości między 400 a 500 kg / m3) oraz 0,2-0,3 W / mK (dla gęstości 1400 kg / m3).
  • uzyskasz gładką powierzchnię – ponieważ pianobeton jest samopoziomujący. Przypomina więc tradycyjną wylewkę – przy czym nie musisz go wcale zagęszczać, odpowietrzać bądź zacierać, gdy już go ułożysz. Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z jego właściwości!