Podczas planowania budowy warto przemyśleć pewne kwestie – a już zwłaszcza te… finansowe. Bardzo ważne jest, żeby określić budżet, jaki masz zamiar przeznaczyć na budowę. Jak to zrobić, żeby się nie… zdziwić?

Kosztorys budowy projektu domu

Nie będziesz w stanie znaleźć w nim informacji, dotyczących ostatecznej kwoty za wybudowanie domu. Jednakże, na pewno wyszczególnione będą je mieć biura, które zajmują się sprzedażą gotowych projektów. Przy projektach owych wypisane są zazwyczaj przypuszczalne koszta budowy (stan zamknięty), wyliczane wg. średniej krajowej. Dzięki temu możesz porównać ze sobą kilka różnych projektów. Pamiętaj, żeby sprawdzić, z jakiego okresu pochodzą wyliczenia – średnia rynkowa stale się bowiem zmienia!

Jeśli będziesz znał koszt stanu surowego, oszacujesz dzięki temu koszta innych etapów budowy swojego domu. Różnice mogą pojawić się zazwyczaj w kosztach wykończenia domu – zależnie od standardu, jaki chcesz w budynku uzyskać. Pamiętaj też, że orientacyjny koszt budowy nie uwzględnia np.:

 • wykonania przyłączy zewnętrznych,
 • adaptacji projektu,
 • wynagrodzenia ekipy budowlanej.

Mimo wszystko, projekt domu może stać się podstawą do wycenienia materiałów czy oszacowania kosztów na podstawie cenników z Internetu.

Od czego zależy cena jednego metra kwadratowego?

W tym przypadku jest naprawdę… wiele różnic. Cena za jeden metr kwadratowy zależna jest bowiem chociażby od czynników takich, jak:

 • różne standardy budowy domu,
 • wykończenie budynku,
 • poszczególna część kraju,
 • kształt budynku – im bardziej skomplikowany, tym większy będzie koszt jego wybudowania,
 • wielkość domu – wbrew pozorom, w mniejszym obiekcie należy użyć więcej konstrukcyjnych elementów.

Poddasze czy piętro – co się bardziej opłaca?

W zasadzie, w tym przypadku również bywa bardzo zróżnicowanie. Warto pamiętać, że za piętro znajdujące się pod dachem płaskim na pewno zapłacisz mniej, jak za poddasze ukryte pod dachem ze spadem. Jeśli szukasz jednak domu z poddaszem pamiętaj, żeby dokładnie obejrzeć, o ile może różnić się powierzchnia użytkowa (wielkościowo) z projektu, od powierzchni netto. Im bardziej bryła domu będzie bowiem urozmaicona (włącznie z kształtem dachu), tym bardziej te dwie wielkości będą się od siebie różnić.

Czy ceny za materiały budowlane mocno się zmieniają?

Z roku na rok rośnie cena działek – a więc ludzie myślą, że budowa domu kosztuje również coraz więcej pieniędzy. W rzeczywistości, ceny materiałów budowlanych prawie się… nie zmieniają. A, jeżeli już, to są to zmiany zaledwie w granicach od 1 do 3% rocznie. Rzecz jasna, bywają też różne wyjątki od tej reguły, wynikające z globalnej sytuacji na rynku. Gdy okresowo jest np. popyt na jakieś materiały, wówczas ceny są windowane w punktach sprzedaży i wydłuża się termin oczekiwania na dane materiały. Na lekkie wahanie cen materiałów ma wpływ także… sezon budowlany. Gdy ruch jest mniejszy, łatwiej trafić będzie na promocje. Można także szukać materiałów przez Internet – jednak należy wówczas pamiętać, że droga może być ich wysyłka. No chyba, że jest ona wliczona w cenę. Właśnie takich ofert najlepiej będzie szukać!

Ocieplanie – czy warto oszczędzać?

Nie da się ukryć, że zwiększenie grubości ocieplenia na pewno podniesie koszt wykończenia budynku. Termoizolację warto zatem wybierać racjonalnie. Zwróć głównie uwagę na:

 • grubość płyt,
 • współczynnik lambda.

Czasami warto będzie trochę dopłacić i wybrać materiał ociepleniowy o lepszej izolacyjności – tak, żeby ściany domu nie były zbyt grube. Dzięki temu, możesz bowiem oszczędzić na wielkości swojego domu.

Jak budować… taniej?

Jeśli chcesz zbudować swój dom możliwie tanio, powinieneś postawić na powszechnie znane technologie, łatwo dostępne materiały i tradycyjne rozwiązania. Im prostsza forma domu, tym tańsza będzie jego budowa. Skomplikowana bryła to więcej materiałów i droższa robocizna – pamiętaj o tym!

Oszczędne budowanie to takie bez przerw – oczywiście poza przerwami technologicznymi, które są niezbędne. Dlatego budowę trzeba zacząć planować już sezon wcześniej. To czas na:

 • wybór projektu,
 • załatwienie formalności,
 • znalezienie i umówienie dobrej ekipy budowlanej.

Unikaj też zbędnych metrów. Tańszy będzie dom o prostej, zwartej bryle. Dodatkowe pokoje, łazienki gościnne lub antresole wygenerują wyższe koszty nie tylko samej budowy, ale także utrzymania domu. Zrezygnuj więc z drogich rozwiązań!

Elewacja – jakie to koszta?

Najpopularniejsza elewacje to ściany dwuwarstwowe, gdzie mur jest ocieplony od zewnątrz styropianem bądź wełną mineralną. Wykończony jest on z kolei tynkiem cienkowarstwowym. Jednak, zamiast tynkiem, ocieplenie można pokryć okładziną drewnianą albo drewnopodobną. Do tych prac wykorzystuje się zestawy produktów, nazywane systemem ociepleń. Koszt wykończenia elewacji to koszt wykonania… wszystkich warstw. Szacuje się, że stanowi on około 11% kosztów budowy!

Najtańszym wykończeniem jest tynk mineralny, ale większą trwałość od niego posiada tynk silikonowy. Droższym rozwiązaniem jest elewacja drewniana lub kamienna (szczególnie granit). Na podobnym poziomie cenowym są elewacje murowane z cegieł. Najtrwalsze, ale i najkosztowniejsze jest wykończenie elewacji cegłą klinkierową. Materiały do niej mogą bowiem być aż… dziesięć razy droższe, niż tynk! Dwukrotnie droższa będzie też robocizna.

Najtańszy system ogrzewania

Najkorzystniej będzie wyposażyć dom w grzejniki elektryczne – można go bowiem kupić już za ok. 200 zł. Jeśli zaś zdecydujesz na ogrzewanie elektryczne bądź elektryczny kominek czy też wolnostojący piec na drewno, najpierw wydasz ciut więcej (często powyżej 3 tysięcy). Jednak, z czasem uda się Ci w ten sposób obniżyć koszta eksploatacji za energię – drewno to bowiem najtańsze paliwo, z jakiego wytwarza się ciepło.

Przemyśl również kwestię inwestowania w instalacje energooszczędne. Niestety, ale one nieprędko przynoszą zysk. Dla przykładu, zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może sprawić, że koszt ogrzewania domu będzie o 20% niższy od tego z wentylacją naturalną. Jednakże, za instalację będziesz musiał zapłacić ok. 10 tys. zł więcej! Stosując z kolei np. kolektory słoneczne, możesz obniżyć koszt przygotowywania ciepłej wody o połowę. Jednak, zestaw solarny to wydatek rzędu co najmniej 8 tys. zł. Przemyśl więc, czy w ogóle opłaci się tak wielka inwestycja.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, szacując wydatki przed wprowadzeniem się?

Zanim się wprowadzisz, czeka Cię jeszcze... wykończenie domu. Niestety, to wcale nie jest tania inwestycja, ponieważ trzeba zrobić naprawdę wiele rzeczy, by móc zamieszkać w nowym budynku. A więc, wykańczanie domu to m.in.:

 • tynkowanie,
 • malowanie,
 • układanie kafelek i podłóg.

Dodatkowo, przed Tobą jeszcze wcale nie małe wydatki, związane z instalacjami sanitarnymi. Należy bowiem podpiąć do domu instalację:

 • wodną,
 • kanalizacyjną,
 • grzewczą,
 • wentylacji mechanicznej.

Jest to ok. 20% udział w całkowitych kosztach budowy domu. Tańsze będą instalacje elektryczne i teletechniczne. Rzecz jasna, nie można zapomnieć również o urządzeniu i wyposażeniu domu! To ostatnia kwestia, ale również wymagająca sporego nakładu finansowego. Przemyśl więc, jaki sprzęt chcesz zakupić, szukając alternatyw i porównując ceny w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie.