Drewniany dom za 100 tys, wiata w ogrodzie, altanka albo budynek gospodarczy to znajome Ci terminy, prawda? Budując dom często zastanawiamy się, czy takie „dodatki” można wkomponować w otoczenie posesji zgodnie z prawem. Owszem, można to zrobić! Ba, nie potrzebne będzie na to specjalne pozwolenie. Czy można jednak wybudować tego typu budynki zupełnie bez pozwolenia? Wyjaśniamy!

Zadaszone obiekty na terenie posesji domu

To, w jaki sposób zostanie zagospodarowana działka budowlana, powinno ustalać się już na etapie powstawania projektu domu. Budynki tzw. „pomocnicze”, czyli altanki bądź wiaty, obejmuje jedne pozwolenie na budowę. W przeciwieństwie jednak do projektu domu jednorodzinnego, nie wymagają one osobnych formalności. Tego typu obiekty nie potrzebują chociażby administracyjnej decyzji pozwolenia na budowę.

Jeżeli chodzi o to, które budynki zostały zwolnione z pozwolenia na budowę i obowiązku zgłoszenia obiektów, są to m.in.:

  • altany,
  • drewniane wiaty,
  • wolnostojące budynki gospodarcze (np. na narzędzia ogrodowe),
  • garaże (np. blaszane, gdy są postawione tymczasowo),
  • ogrody zimowe,
  • ganki przydomowe.

Warunek, jaki muszą spełniać obiekty, by nie trzeba było ich zgłaszać, to powierzchnia zabudowy do 35 m2. Łączna liczba tego typu „dodatkowych” budynków nie może zaś przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki wokół domu. Mówiąc prościej, na takiej powierzchni może wówczas stanąć np. jedna drewniana altanka i jeden garaż. Pozwolenie nie będzie wymagane, jednak taką inicjatywę należy zgłosić odpowiedniej osobie (np. staroście). Jeżeli zaś takich obiektów ma powstać więcej niż określone jest to w limicie (np. 2 garaże i 1 drewniana altanka na 500 m2), wówczas obowiązkowo należy złożyć wniosek o pozwolenie na ich budowę (razem z budowlanym projektem).

Budynek wolnostojący a pozwolenie na budowę

Jeżeli chcesz zostać zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, stawiany na terenie posesji obiekt musi być wolnostojący. Oznacza to, że taki budynek powinien być oddzielony fizycznie od reszty obiektów (np. od projektu domu jednorodzinnego). Może być to również budynek parterowy, który będzie miał wyłącznie jedną, nadziemną kondygnację. Co ciekawe, parterowy obiekt może mieć poddasze i nie będziesz musiał uzyskać na nie specjalnego pozwolenia. Jednak, z takiego poddasza nie można wówczas korzystać i użytkować go (jako np. schowek czy pomieszczenie gospodarcze), a uczynić go wyłącznie konstrukcją dachu.

Z pozwolenia na budowę zwolnione są także drewniane altany, o powierzchni zabudowy do 50 m2. Muszą się one wówczas znajdować na terenie działki, gdzie postawiony jest (lub dopiero będzie postawiony) dom jednorodzinny. Ile altanek tego rodzaju może znajdować się na terenie działki, by nie trzeba było występować o specjalne pozwolenie? Otóż, może się ich mieścić wówczas dwie na każde 1000 m2 powierzchni całkowitej działki. Nie zapomnij również o tym, że altana nie może zacieniać żadnego budynku, który będzie położony np. na działce sąsiada.

Co do samego sytuowania drewnianej altany, nie ma w tej kwestii specjalnych regulacji. Możesz więc zbudować takową nawet przy ogrodzeniu pod warunkiem, że altana stanie się miejscem rekreacji i nie będzie przeznaczona na parking dla samochodów / zapasy drewna. Tego typu dwie altany dotyczą bowiem osobne przepisy. Jeżeli drewniana konstrukcja ma być miejscem na drewno lub auto, jest nazywana wiatą (wiata samochodowa / wiata na drewno do kominka, czyli drewutnia). Należy też pamiętać o ważnej kwestii – altana ogrodowa nie jest tym samym, co domek letniskowy!

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę zbiornika wodnego?

Jeżeli chcesz wybudować na terenie swojej posesji oczko wodne do 50 m2, wystarczy ten fakt jedynie zgłosić staroście. Żeby móc legalnie wybudować basen lub oczko i skorzystać ze zwolnienia z pozwolenia na budowę, zbiorniki wodne powinny funkcjonalnie wiązać się z projektem domu. Co to oznacza? Otóż, jeżeli działka nie będzie zabudowana, nie będziesz mógł wówczas wybudować oczka wodnego na podstawie samego zgłoszenia. Co do samego sytuowania zbiornika wodnego, nie ma większych ograniczeń, które zawarte byłyby w przepisach prawa budowlanego.

Przepisy miejscowe kontra zwolnienie z pozwolenia na budowę

Zawsze warto upewnić się w urzędzie gminy, czy teren nieruchomości nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Może się bowiem okazać, że np. na działce będzie zakaz budowania zbiorników wodnych, altanek bądź drewnianych wiat. Oczywiście, w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Jeżeli planu miejscowego w danym miejscu nie będzie, czasami koniecznością będzie wystąpić o decyzję na temat warunków zabudowy do wójta – jeszcze przed zgłoszeniem budowy wolnostojącego obiektu.

Pamiętaj o tym, że różnie interpretowana może być kwestia samego postawienia np. altany i tego, czy fakt jej wybudowania wpłynie na zmianę zagospodarowana działki budowlanej. W przypadku wątpliwości, zgłoś się do starostwa lub urzędu gminy, najlepiej zanim zaczniesz budować wybrany obiekt na terenie swojej posesji.